Obvyklá situace. Vaše internetová televize se zničeho nic začne zasekávat nebo se obraz rozpadá na kostičky.

Kde je chyba?

Pojďme se podívat na okruh možných problémù.

Pro plynulý obraz je potřeba mít:

1) Dostatečnš rychlé připojení k internetu.

Základem je mít dostatečně rychlé připojení k internetu. U tarifů doporučených pro IPTV od Pranetu.
Dostáváte přenosovou rychlost s dostatečnou rezervou pro plynulé přehrávání videa. 
U bezdrátových připojení jsou to tarify: Flash 50 s datovou propustností 30-50 Mbps a Stream 60 s datovou propustností 40-60 Mbps.

Ovšem kvalitní internetové připojení samo o sobě nestačí. Ještě je potřeba..

2) Mít v pořádku datový tok.

Protože i v případě dostatečně rychlého internetu platí, že řetěz je jenom silný tak, jak silný je jeho nejslabší článek. 
A sledujete video na YouTube nebo na televizi, princip pro streamovaní obsahu je stejný. Do vašeho zařízení se posílají data přes celou řadu zařízení. Všechna zařízení na trase musí mít dostatečnou kapacitu a výkonovou rezervu na to, aby mohla data rychle přenášet. 
Pokud nějaké zařízení na svůj úkol nestačí, okamžitě to poznamená celou síť, a ve vašem případě ovlivní plynulost obrazu. 

V domácích sítích bývá nejslabším článkem router (směřovač, Access Point). Buď není vhodný pro daný typ použití nebo je špatně nastaven. Další problém vznikne, pokud je na router navěšena celá řada dalších zařízení. Notebooky, počítače, mobilní telefony, tablety, zařízení "smart home" a další. Všechna tato zařízení vysílají na router svoje požadavky. Dokonce se nemusí ani nic stahovat. Stačí, že jednotlivá zařízení "oukávají" svojí přítomnost na síti častěji než je zdrávo. Od určitého počtu zařízení navěšených na router, cca 5+, může dojít ke zhoršení kvality některých parametrů, kterých už si uživatelé neomylně všimnou. Běžné routery nemají technologii na to, aby se vypořádaly se situací, kdy si některé zařízení řekne o větší porci dat nebo si řekne o prioritu. 
U všech zařízení je potřeba kontrolovat, jestli u nich na pozadí neběží nestandardní síové procesy. Může se jednat o odesílání CAD souborů, zacyklené aktualizace, nezrušené tiskové fronty, synchronizace všeho se vším a další, které ani nemáme prostor vypisovat.

V případě, že je televize napojena na router přes Wi-Fi, zkontrolovat zarušení v daném prostředí. Zda váš router náhodou nevysílá na stejné frekvenci a kanálu, jako router vašeho souseda o patro výše. Dát si pozor na umístění routeru, zejména v panelácích a dalších výškových budovách s ocelovými nosníky nebo skeletem, či s pokovenými okny, u kterých hrozí stínění nebo nežádoucí odrazy.

3) Mít kompatibilní zařízení

Když už máte dostatečnou rychlost a zároveň dostatečnou výkonnostní rezervu, ještě byste měli mít ve své domácí síti
taková zařízení, která jsou vzájemně kompatibilní nebo si alespoň vzájemně nedělají problémy. Typickým a často zmiňovaným problémem je nekompatibilita mezi síovými čipy Intel a Broadcom (AVGO), které jsou základem mnoha síťových prvků. Broadcom trhu se síťovými čipy dominuje, ale jeho přenosová kapacita bývá nižší, než u čipů Intel (tedy alespoň v high-end spektru). Jestli ovšem předpokládáte, že ideálem by bylo mít zařízení s čipovými sadami Intel - Intel, tak takto jednoduché to bohužel není. Ani neplatí, že "čím dražší, tím lepší". Většina televizí má právě čipové sady Broadcomu. Ideální stav, mít vše na Broadcomu však pro dosažení stabilních přenosových kapacit znamená investovat do routeru s cenovkou přes 5-7 tisíc CZK. Proto k tarifům vhodným pro IPTV dodáváme zdarma router TP-LINK Archer C20, (k ostatním tarifům si ho můžete dokoupit). Ten je v přijatelné cenové hladině, přitom postavený na čipové sadě MediaTek MT7620A/MT76210E a s přenosovou rychlostí na 5G sběrnici až 433 Mb/s PHY. Mezi uživateli je velice kladně hodnocen, a to i vzhledem k poměru cena/výkon. My mu ještě dáváme plusové body za kompatibilitu.

4) Mít v pořádku televizi

A konečně, na samém konci řetězce je televize. Dá se řící, že všechny moderní televize v sobě mají zabudovaný počítač a síťové rozhraní. Mohou být připojené k inernetu kabelem přes LAN/Ethernet nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Co může být docela problém, je kvalita hardwaru ve Vaší televizi. Obrazovka může podporovat Ultra HD nebo 4K rozlišení, ale to neznamená, že harware, který jí obsluhuje, nějak překypuje výkonem. Stačí si na Vaší televizi pustit YouTube přes vestavěný webový prohlížeč, abyste si udělali zevrubný obrázek, jak na tom s výkonem vaše telka vlastně je. Nebudu Vás dlouho napínat. I ty nejnovější televize, a to i poměrně drahé, v sobě mohou ukrývat hardware, který je výkonem na úrovni průměrných počítačů z období před 10 lety. Takže například více otevřených oken ve vestavěném prohlížeči televizi dokonale znehybní a vy si můžete o nějakém dokonalém zážitku nechat jenom zdát.

U řešení těchto problémů je potřeba postupovat krok za krokem, metodicky, všímat si nestandardních věcí.