Občas technika zazlobí a internet přestane jít tak rychle, jak má. Měřením rychlosti připojení si můžete ověřit skutečnou kvalitu Vašeho připojení.

Rychlost Vašeho připojení otestujete jednoduše pomocí měřiče rychlosti.

Jděte na naše stránky: https://www.pranet.cz/ostatni/rychlost-pripojeni-k-internetu

a otestujte Vaše připojení.

Co dělat když výsledky měření nesouhlasí? A co dělat, když se rychlost nedostane ani na spodní hranici rychlostního rozsahu u Vašeho tarifu?

Předně je třeba vědět, že rychlost internetového připojení je veličina, kterou může ovlivnit celá řada faktorů. Před započetím samotného měření by měly být vyloučeny všechny okolnosti, které mohou měření znehodnotit nebo zkreslit.

K routeru se připojte kabelem
Restartujte počítač
Zkontrolujte, zda neběží nežádoucí programy
Proveďte kontrolní měřeníJak objevit, kde je chyba?

Pranet.cz nikdy nemá a nebude mít zájem na tom, aby některému uživateli chodil internet špatně a/nebo pomalu. Pomalý a nefunkční internet přetěžuje přípojné uzly a přípojné body, ohrožuje stabilitu sítě a zpomaluje internet všem ostatním uživatelům! Je to stejné, jako když máte na dálnici ucpaný jeden pruh kamiony. Okamžitě se vytvoří zácpa i v pruzích ostatních. Stejné je to s provozem na síti. Pokud je na přípojném uzlu více pomalých tarifů, bývá uzel více hardwarově zatížen trimmováním, než když je stejný počet tarifů rychlých. I proto jsou pomalejší tarify vzhledem ke své rychlosti dražší, než tarify rychlé (prostě proto, že jejich obsluha je nákladnější). Pranet.cz vždy doporučuje rychlejší tarify.

Technologie Pranet.cz jsou každý den, 24/7/365 dnů v roce, prověřovány a testovány na tisícovkách instalací (doslova). Síť samotná je bohatě předimenzována, a i ve špičkách nepřesáhne provoz desetinu možné kapacity, byť se jedná o provoz v řádech Terabajtů dat.

V absolutní většině případů tedy nezpůsobuje uživatelům pomalejší internet samotná síť Pranet.cz, ale problém, který se nachází někde u uživatele, tedy někde na koncových zařízeních.

Podle interních statistik je to přes 99,3 procenta případů! Konkrétně se technici Pranet.cz setkávají se zavirovanými počítači, přehřívajícími se domácí routery, nekompatibilními zařízeními v domácích sítích (TV -> routery), se zarušeným prostředím Wi-Fi sítí, krádežemi konektivity a podobně.
To jsou nejčastější příčiny zpomaleného nebo i nefunkčního internetu.


Jak se zachovat?

Je třeba sledovat měnící se rozdíly v kvalitě připojení v čase a pokud se děje něco nenormálního, dát o tom vědět. Všechna zařízení a hardware, který následuje za anténou nebo přípojným bodem, nemůže Pranet.cz nijak sledovat. A dle zákonů EU ani nesmí. Pokud tedy uživatel pozoruje nějaký problém nebo se mu něco nezdá, musí problém nejprve nahlásit Pranet.cz. Teprve po splnění oznamovacího postupu, jako je například ohlášení závady, a identifikace pomocí uvedení čísla smlouvy, mohou technici Pranet.cz začít problém diagnostikovat a řešit. Jinými slovy, pokud máte problém s internetem, Pranet.cz to „nevidí“ a může se na to podívat až v momentě, kdy mu dáte vědět.


Odhalování chyb

Jelikož zpomalení rychlosti internetu může být jenom průvodním jevem nějakého banálního softwarového problému, doporučujeme, abyste se pokusili odhalit chybu ještě před nahlášením závady, neboť jakýkoliv výjezd technika k závadě, která není na straně Pranetu, je z pochopitelných důvodů zpoplatněn. Počítač nebo zařízení, ze kterého měříte, musí být po restartu, a při restartu po spuštění se do paměti nesmí dostat žádné procesy nadměrně zatěžující procesor nebo síťovou kartu. Příklad: Pokud necháte na počítači běžet jakýkoliv internetový prohlížeč, tento musí být ve svém defaultním nastavení. Některé prohlížeče používají nestandardní rozšíření a/nebo skripty, které způsobují takzvaný memory leak nebo v pravidelných intervalech odesílají data. To samé dělají programy co-workingového softwaru, některé účetní programy, programy vzdáleného přístupu, některé síťové tiskárny nebo například CAD softwary s připojením do Cloudu. V ten moment je měření zkreslené.


Pokud například používáte Wi-Fi, můžete si být prakticky jisti, že je kvalita W-Fi signálu vašeho routeru ovlivněna jinými Wi-Fi routery instalovanými ve vašem bezprostředním nebo i vzdáleném okolí. A tím je negativně ovlivněna i rychlost. Bez ohledu na to, že rychlost od Pranetu odpovídá Vašemu tarifu, tak rychlost na routeru se může diametrálně lišit.