Občas technika zazlobí a internet přestane jít tak rychle, jak má. Měřením rychlosti připojení si můžete ověřit skutečnou kvalitu Vašeho připojení.

Měření rychlosti internetuRychlost internetového připojení je veličina, kterou může ovlivnit celá řada faktorů. Před započetím samotného měření by měly být vyloučeny všechny okolnosti, které mohou měření znehodnotit nebo zkreslit.

Pokud jste se připojili k routeru kabelem, restartovali počítač, provedli kontrolní měření a rychlosti nesouhlasí, jde zjevně o nějaký typ poruchy.


Jak objevit, kde je chyba?

Pranet.cz nikdy nemá a nebude mít zájem na tom, aby některému uživateli chodil internet špatně a/nebo pomalu. Pomalý a nefunkční internet přetěžuje přípojné uzly a přípojné body, ohrožuje stabilitu sítě a zpomaluje internet všem ostatním uživatelům! Je to stejné, jako když máte na dálnici ucpaný jeden pruh pro kamiony. Okamžitě se vytvoří zácpa i v pruzích ostatních. Stejné je to s provozem na síti. Pokud je na přípojném uzlu více pomalých tarifů, bývá uzel více hardwarově zatížen trimmováním, než když je stejný počet tarifů rychlých. I proto jsou pomalejší tarify vzhledem ke své rychlosti dražší, než tarify rychlé (prostě proto, že jejich obsluha je nákladnější). Pranet.cz vždy doporučuje rychlejší tarify.

Technologie Pranet.cz jsou každý den, 24/7/365 dnů v roce, prověřovány a testovány na tisícovkách instalací (doslova). Síť samotná je bohatě předimenzována, a i ve špičkách nepřesáhne provoz desetinu možné kapacity, byť se jedná o provoz v řádech Terabajtů dat. V době nákazy corona virem byl běžný provoz i 6ti násobný a ve špičkách 15ti násobný.

V absolutní většině případů tedy nezpůsobuje uživatelům pomalejší internet samotná síť Pranet.cz, ale problém, který se nachází někde u uživatele, tedy někde na koncových zařízeních.

Podle interních statistik je to přes 99,3 procenta případů! Konkrétně se technici Pranet.cz setkávají se zavirovanými počítači, přehřívajícími se domácími routery, nekompatibilními zařízeními v domácích sítích (TV -> routery), se zarušeným prostředím Wi-Fi sítí, krádežemi konektivity a podobně.
To jsou nejčastější příčiny zpomaleného nebo i nefunkčního internetu.


Jak se zachovat pokud nevidíte problém u sebe?

Je třeba sledovat měnící se rozdíly v kvalitě připojení v čase a pokud se děje něco nenormálního, dát o tom vědět technikům Pranet.cz. Pokud není splněna ohlašovací procedůra, nemůže se problém řešit. Všechna zařízení a hardware, který následuje za anténou nebo přípojným bodem, nemůže Pranet.cz nijak sledovat. A dle zákonů EU ani nesmí. Pokud tedy uživatel pozoruje nějaký problém nebo se mu něco nezdá, musí problém nejprve nahlásit Pranet.cz. Při hlášení závady uveďte identifikaci podle jména nebo pomocí uvedení čísla smlouvy. Pak mohou technici Pranet.cz začít problém diagnostikovat a řešit.


Odhalování chyb

Zpomalení rychlosti nastane například v případě, kdy probíhá výměna nebo posilování některých spojů v síti Pranet a uživatelé jsou dočasně přepojení na záložní, často pomalejší, trasu.

Zpomalení rychlosti ale také může být jenom průvodním jevem nějakého ne-banálního softwarového problému. Uživatelům vždy doporučujeme, aby se pokusili odhalit chybu ještě před nahlášením závady, neboť jakýkoliv výjezd technika k závadě, která není na straně Pranetu, je z pochopitelných důvodů zpoplatněno.

Ochrana před nežádoucím softwarem není banální, neboť i po restartu PC se do paměti může dostat proces, který nadměrně zatěžující procesor nebo síťovou kartu. Příklad: Pokud necháte na počítači běžet jakýkoliv internetový prohlížeč, tento musí být ve svém defaultním nastavení. Některé prohlížeče používají nestandardní rozšíření a/nebo skripty, které způsobují takzvaný "memory leak" nebo v pravidelných intervalech odesílají data. To samé dělají programy co-workingového softwaru, některé účetní programy, programy vzdáleného přístupu, některé síťové tiskárny nebo například CAD software s připojením do Cloudu, to vše může měření zkreslit.


Samostatnou kapitolou je problematika Wi-Fi připojení. Protože pokud například používáte Wi-Fi, můžete si být prakticky jisti, že je kvalita W-Fi signálu vašeho routeru ovlivněna jinými Wi-Fi routery instalovanými ve vašem bezprostředním nebo i vzdáleném okolí. A tím je negativně ovlivněna i rychlost. Bez ohledu na to, že rychlost od Pranetu odpovídá Vašemu tarifu, tak rychlost na routeru se může diametrálně lišit.